Standardy nazewnicze zasobów w Azure

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z Azure, pewnie po utworzeniu kilku/kilkunastu zasobów zorientujesz się, że potrzebujesz wdrożyć standardy nazewnicze. Przy większej ilości subskrypcji i zasobów tworzonych bez żadnych konwencji zrobienie czegokolwiek w Azure robi się dość skomplikowane. Poza ogarnięciem wszystkiego w pamięci (a pewnie nie tylko Ty będziesz tworzył komponenty i je używał) nie masz zbyt wielu możliwości, a pomylić możesz się dosłownie na każdym kroku.

W dzisiejszym wpisie przybliżę stosowaną przeze mnie konwencję nazewniczą zasobów w Azure oraz postaram się w skrócie zahaczyć o konwencję nazewniczą dla subskrypcji w EA portalu. Poniżej opisane podejście bazuje dość mocno na wytycznych Microsoft i zostało przeze mnie wdrożone w kilku organizacjach. Zapewniam Cię, że efekt jaki osiągniesz, w szczególności uproszczenie pracy w Azure, jest niesamowity!

Dlaczego standardy nazewnicze są istotne?

W zasadzie odpowiedź na to pytanie nasuwa się sama. Jak w przypadku większości standardów pozwalają one uniknąć dwuznaczności i ułatwiają one pracę. Oto kilka dodatkowych powodów dla których warto je wdrożyć:

 • Wszystkie osoby pracujące z Azure w Twojej organizacji, zaczynając od deweloperów i kończąc na liniach wsparcia, będą posługiwać się wspólnym językiem na temat zasobów. Nie jest ważne kto i kiedy stworzył zasób, jego nazwa natychmiast daje odpowiedź dotyczącą powodu jego istnienia.
 • We wszystkich logach lądują czytelne nazwy. Bez tego dowiesz się, że ‘website3344’ się wyłożył(a), pewnie z powodu “appdatabejz-56”, albo “23_MojRedis”, najpewniej jednak winowajcą jest “myresource”.
 • Prawdopodobieństwo zrobienia błędu w portalu, skrypcie albo szablonie ARM jest zdecydowanie mniejsze.
 • Łatwo odróżnisz produkcję od środowiska testowego, albo lokalizację zasobu.
 • Łatwo odróżnisz typ zasobów po nazwie, a nie po ikonce w Portalu.
 • Zyskasz mnóstwo czasu, który do tej pory był tracony na wyszukiwanie zasobów. Przy użyciu standardów nazewniczych w większości przypadków nazwę zasobu można po prostu zgadnąć.

Nazwy subskrypcji w EA

Duże organizacje używające Azure dość często decydują na podpisanie z Microsoft tzw. Enterprise Agreement, co skutkuje zarządzaniem subskrypcjami z poziomu portalu EA (ea.azure.com). Sposób budowy struktury wielu subskrypcji jest mocno uzależniony od specyfiki organizacji. Trzy standardowe podejścia są dość dobrze opisane w Azure enterprise scaffold – prescriptive subscription governance.

Nie będę wchodził w szczegóły struktury EA u mojego obecnego pracodawcy, same jednak nazwy subskrypcji mają aktualnie następujący format: <ProjectName>_<OrgName>_<Stage>

<ProjectName>: Nazwa projektu (w PascalCase), czy też większego portfela projektów (np subskrypcja integracyjna, czy korporacyjny API Management).

<OrgName>: Nazwa firmy córki w grupie kapitałowej, lub departamentu w przypadku największej z firm córek. Taki akurat podział wynika ze struktury firmy, w której pracuję. W większości przypadków nazwa działu/departamentu będzie wystarczająca.

<Stage>: Tutaj dopuszczamy dwie opcje Prod albo NonProd. Do subskrypcji produkcyjnych wpuszczamy osoby upoważnione, w tych nieprodukcyjnych oddajemy “sterowanie” liderom projektów i osobom spoza ścisłego, zaufanego grona. W NonProdach używamy innego i tańszego typu subskrypcji (a konkretnie Dev/Test), możemy wdrożyć ARM Policies na typ/lokalizację/tier zasobów. Bez obaw możemy dodać dewelopera jako co-admina w celu umożliwienia dostępu do starego portalu (na szczęście coraz rzadziej) – bez podziału na Prod/NonProd uzyskałby on dostęp do produkcji.

Standardy nazewnicze zasobów w subskrypcji

Używany przeze mnie format w przypadku grup zasobów i samych zasobów jest nieco zbliżony do powyższego, dotyczącego samych subskrypcji: <ProjectName>-<Stage>-<Location>-<ResourceType>-<Description>

<ProjectName>: Nazwa projektu, do którego należy dany zasób. Często pokrywa się z nazwą projektu w nazwie subskrypcji.

<Stage>: Zdefiniowany wcześniej słownik skrótów, które reprezentują typ środowiska. Może się tu pojawić Prod, Test, Dev, Uat, Hotfix itp.

<Location>: Trzyliterowy skrót słownikowy (czasem z dodatkową cyfrą) opisujący region, w którym znajduje się zasób. Dla Europe West “euw”, US East 2 “use2” itp.

<ResourceType>: W tym miejscu również proponuję słownik, który reprezentuje typ zasobu. Dla grupy zasobów może to być “rg”, dla sieci wirtualnej “vnet”, dla AppService Plan “plan” itp.

<Description>: Skrót opisujący cel istnienia zasobu, umożliwia on odróżnienie zasobów tego samego typu w jednej subskrypcji.

Dla przykładu, ten blog mógłby składać się z następujących zasobów:

 • personalweb-prod-eun-webapp-wphosting:  WebApp, umiejscowiony w North Europe, odpowiedzialny za produkcyjny hosting WordPress’a , będący częścią projektu personalweb.
 • personalweb-dev-eun-appins-wphoting: Application Insights, umiejscowione w North Europe, zbierający dane z deweloperskiego WordPress’a, będący częścią projektu personalweb.

Podsumowanie i drobne uwagi

Każda reguła ma często swoje odstępstwa, pojawią się one również tutaj.

 • Pierwszym problemem jaki możesz napotkać jest brak możliwości określenia jednego z wymaganych sufiksów. Przykładem może być Traffic Manager, który w polu Location będzie miał “Global” – inne tego typu problemy pozostawiam Tobie, da się je spokojnie rozwiązać.
 • Drugim, poważniejszym wyzwaniem są ograniczenia dla nazw poszczególnych typów zasobów w samym Azure. Największą zakałą jest tu Storage Account (przez to również Data Lake), który nie dopuszcza myślników w nazwie. Pomimo, że jego nazwa wewnętrznie jest zgodna z RFC 1123, grupa produktowa celowo zablokowała możliwość używania tego znaku “zwykłym” użytkownikom. Ze względu na swoją wygodę trochę utrudnili nam życie i nie planują tego zmienić w przewidywalnej przyszłości! Na pocieszenie mamy “-secondary” z myślnikiem w opcji RA-GRS 🙂
 • Byłoby świetnie, gdyby tego typu konwencję dało się wdrożyć przy pomocy Azure Resource Policies. Niestety są one w chwili obecnej zbyt ograniczone, by dało się te reguły przy ich pomocy wyrazić. Kolejna moja dyskusja z grupą produktową zaowocowała propozycją, by dodali do zestawu dostępnych Conditions opcję RegEx. Czekam aż mój pomysł kiedyś dotrze na szczyt ich backlogu. Może skorzystać z UserVoice?!

Mam nadzieję, że przedstawione powyżej standardy nazewnicze pomogą Ci w przyszłości skutecznie zapanować nad tworzonymi zasobami w Azure. Jeżeli masz już wdrożony standard, napisz proszę w komentarzach jak on wygląda! Może uda się nam połączyć wszystko co najlepsze i stworzyć coś naprawdę unikalnego i wygodnego w użyciu.

4 thoughts on “Standardy nazewnicze zasobów w Azure

 1. Cześć Marek,
  Bardzo przydatny wpis. Brakuje takiej wiedzy.
  U nas to wygląda tak:
  subskrypcja:
  {Company}-{Department}-{Project Id}-{Project name}-{Environment}
  zasoby:
  {ProjectID:5}-{ProjectName:5}-{Resource type:4}-{Localization:3}-{Environment:2}-{Role:7}
  gdzie :n to maksymalna długość.
  ProjectId dodaliśmy dlatego, bo jak wszyscy wiemy, pewne nazwy muszą być unikalne globalnie, więc jest tylko kwestią czasu jak dotrzemy do takiej sytuacji, w której personalWeb będzie zajęte przez kogoś na drugim krańcu świata. Część zasobów będzie nosić nazwę personalWeb a cześć personalWebGuid ;/
  A tak prowadzimy “Wielka Księga Projektów” gdzie ewidencjujemy każdy projekt, nadajemy mu odpowiednie Id, nazwe, tagi jakie muszą być przypisane itp.

  Też myślałem o tym aby trzymać rygor za pomocą policy, ale również odbiłem się od ograniczeń. RegEx byłby super, tak samo zresztą jak else 😉

  Pozdrawiam.

  1. Fajne podejście, też czasem sie boję, że zabraknie wolnych nazw w DNSach i trzeba będzie jakieś losowe nazwy tworzyć.
   Chwilowo nie ma problemów, może z czasem zmienię strategię.

 2. Dzięki Marku za ten wpis! jest super pomocny, natomiast zastanawiam się jak poradzileś sobie z nazewnictwem storage’y i VM, jak to by wygladało w podanym przez Ciebie przykładzie?

  personalwebprodeunblobwphosting ?

  1. Hej Tomku,
   Niestety Storage, podobnie jak kilka innych usług (np. Data Lake) ma ograniczenia w używaniu myślnika i wtedy trzymam się konwencji ale bez niego.

   Co do VMek, w Azure nie mam doświadczenia. Zwykle stusuje się firmową konwencję a tych są setki np: PLWLAPLT004 (PoLska, Warszawa, Linux, AppServer za Loadbalancerem, Testowy, numer 004). Inne ważne informacje wrzuca się w TAGach na poziomie zasobu Azure.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.